Yurt Dışı İş İlanlarına Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Dünya çapında geçerli bir meslek sahibi iseniz ve yabancı dil ile ilgili bir sorununuz yoksa, yurtdışında bir firmada çalışabilirsiniz. Bunun için iş başvurusu yapmanın farklı yolları mevcuttur. Bunlardan bir tanesi, firmaların internet sitesinden iş başvurusu yapmak ve firmaların insan kaynaklarının iş ilanlarını takip ederek CV göndermektir. Diğer bir yol ise online ağlar vasıtası ile firmalara ya da kişilere ulaşmaktır.

Yurtdışı iş başvurusunun nasıl yapılacağı ile ilgili bilmeniz gereken bir sürü şey vardır çünkü yurtdışında çalışmak eskisi kadar kolay değildir.

Ancak teknoloji diğer ülkelerdeki iş fırsatlarını araştırmayı ve iş başvurusu yapmayı kolaylaştırmaktadır.

Yurtdışında iş bulmak için adımlar

1 – Çalışmak istediğiniz ülkeleri araştırın

Yerleşmek için ne tür vizeler gerekiyor gibi uygulamaya yönelik bilgileri öğrenmeniz gerekecek. Aynı zamanda seçtiğiniz ülkenin kültürünü ve yaşam koşullarını da kavramanız gerekiyor. Rahat bir şekilde yaşamak için bulduğunuz işin geçim giderlerinizi karşılayacağından emin olmalısınız. Güvenlik bilgilerine, tıbbi tesislere ve seyahat uyarılarına aşina olmalısınız.

2 – Çalışmak istediğiniz ülkenin elçiliği ile temas kurun

Ülkeye girmek ve ülkede yaşamak için neler gerekiyor öğrenin.

3 – Pasaport ve vize başvurusu yapın

Yurtdışındaki işlerin birçoğu pasaport ve vize işlemlerini halletmeden sizi değerlendirmeye almaz. Çalışmak istediğiniz ülkenin elçiliği vize başvuru için gerekli bilgileri size verecektir.

4 – Güvenlik izinlerini geçmek ve fiziksel gereklikleri yerine getirmek için hazırlıklı yapın

Devlet pozisyonları ve diğer bazı işler için sicil kontrolü yapmak amacıyla evrak işleri ve mülakatlar gerekir.  Devletle alakalı pozisyonlara kabul edilebilmek için fiziksel muayeneyi geçmeniz ve özel bir bakıma ihtiyacınızın olmadığını kanıtlamanız gerekir.

5 – Yerleşmek istediğiniz ülkenin dilini öğrenin

İşe girmek için o ülkenin dilini akıcı bir şekilde konuşmanıza gerek olmayabilir ancak temel ifadelere hakim olmanız o ülkedeki yaşantınızı kolaylaştıracaktır.

6 – İş arama siteleri ve uluslararası siteler üzerinden uluslararası iş ilanlarını araştırın

Monster gibi düzenli iş arama motorları uluslararası listeleri kapsamaktadır. Riley Guide ve Canuck Abroad gibi internet siteleri iş ilanlarının yanı sıra yurtdışındaki işlere nasıl başvurulacağı ile ilgili de pratik tavsiyeler sunar.

7 – Yurtdışı ofisleri olan yerel şirketleri de hesaba katın

Amerika Birleşik Devletlerindeki kurumların birçoğunun diğer ülkelerde ofisleri vardır. Uluslararası şirketlerin bulunduğunuz bölgede küçük kurumları olabilir.

9 – Becerilerinizi vurgulayın ve güncelleştirin

Yurtdışındaki işlere başvurmak diğer işlere başvurmak gibidir. İşverenler işin gerekliliklerini yerine getirip getiremeyeceğinizden emin olmak için becerilerinize bakarlar. Henüz hangi ülkede yaşamak istediğinize karar vermediyseniz ve belli bir alana özgü becerileriniz varsa bu becerilere sahip adaylar arayan ülkeleri bulmak için araştırma yapın.

Haber:Ekspresgündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir