İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Açıkladı 100 Bin Kişiye İş

Son 10 yılda kentsel dönüşüme olan talep gün geçtikçe daha fazla rakamlara ulaşmakta. Bu sayede hem bazı bölgeler kat ve kat değerlenmekte hem de planlı yapı sayesinde, yaşam alanlarının kalitesi artmaktadır. Bu konuda bazı araştırma ve çalışmalar yürüten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu yapacakları bazı eylemlerle ortalama 100 bin vatandaşımıza iş alanı yaratacaklarını duyurdu.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Açıkladı 100 Bin Kişiye İş

Yapılması planlanan eylemle alakalı konuşan, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Kentsel Dönüşüm Eylem Planı girişimi ile ortalama 1,5 milyon konutun hayata geçeceğini açıkladı. Belirli bir çalışma evresi dahilinde çalışma şeması çıkarıldı ve ilk önceli, orta düzey ve ileri dönem yatırımları olmak üzere, projenin 5 yıla yayıldığını açıkla. Bu sayede yaklaşık her yıl 300 bin yeni konutun yapılacağı müjdesi verildi. Son yıllarda düşüş yaşayan emlak ve inşaat sektörüne bir nebzede hareket getiren bu planlama sayesinde, 100 bin yurttaşımızın da bu projeler kapsamında iş olanaklarından yararlanacağı gözlemlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Konuyla Alakalı Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum böyle bir projenin hayata geçirilmesi, ülkemizde azda olsa değer kaybeden emlak sektörünün canlanmasına katkısı olacağını bildirdi. Aynı zamanda İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu ekibinin böyle bir projeyi hayata geçirmelerinde, diğer tüm sektörle diyalog haline girmelerini ve diğer tüm paydaşlarla planlama yapılmasının altını çizdi. Şu an inşaat haberleri ve emlak haberlerine bakıldığında, bu girişimin inşaat alanında hizmet veren tüm firmalar ve iş olanaklarını bekleyen kişiler için, kaçırılmaz fırsat olduğunu müjdelemekteler.

İstihdam Sağlayacak Meslek Dalları

Bilindiği üzere gün geçtikçe farklı bölgelerde kentsel dönüşüm hızla devam etmekte. Bununla beraber farklı sektörde hizmet veren firmalar, iş fırsatlarından yararlanırken aynı zamanda bu dalda uzman elemanlarda yararlanmakta. Yapılması planlanan ve 5 yılı kapsayan bu büyük projede, farklı kentlerde, farklı dallarda inşaat ustası ihtiyacı vardır. Genel olarak gerekli olan uzmanlık alanları şunlardır; İnşaat demircisi, kalıpçı ustası, sıvacı, duvarcı, elektrik ve su tesisat ustası ihtiyacı vardır. Özellikle mobilyacı ve boyacı ustaları da ilk akla gelen sektörlerdir. Ortalama 1.5 milyon konut göz önüne alındığında projenin ne kadar devasa olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir