EYT Müjdesi Emeklilikte Yaşa Takılanlara 2017’de ilk adım

Bu güne kadar yapılan düzenlemeler sonucunda 2017 de ilk adım olarak Emeklilikte Yaşa Takılan mağdurlar için atıldı. EYT müjdesinde son durum şöyle gelişti. Erken emekli olabilmek için neler gerekli? İşte EYT’de büyük müjde.

Erken emekli olmak isteyen vatandaşların heyecanla beklediği müjde en sonunda geldi. Emekli olmak için yaş engeline takılanlara erken emeklilik hakkı tanınacak. 2017’de hayata geçirilmesi beklenen düzenleme için hükümet çalışmalara başladı. Peki, kimler erken emekli olma hakkı elde edebilecek?Detayşar için aşağıdaki yazıyı okuyun.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için yeni çalışmaların yapıldığı açıklandı. Geçtiğimiz senelerde prim borcu bulunan kişilerin faizsiz orandan kredi almasına imkan tanınan düzenlemeye binlerce kişi başvuruda bulunmuştu. Yoğun ilginin yaşandığı süreçte emekli olmak için yaş haddinde düzenleme yapılmasına karar verilmiş, fakat ülkemizin içinden geçtiği zorlu süreçte alınan karar uygulanamamıştı. Lakin, 2017’nin gelmesiyle birlikte yeni düzenleme için düğmeye basıldı. Erken emeklilik hakkından kimlerin yararlanacağı sorusunun yanıtı ise şekillenmeye başladı. Öncelikli olarak prim ödemeleri dikkate alınacak. Erkeklerin en az 25 yıl, kadınların ise 20 yıl boyunca prim ödemesi şartı bulunuyor. Aynı zamanda erkeklerin 55 yaşını ve kadınlarında 50 yaşını doldurmamış olması isteniyor. 5 bin gün boyunca prim ödemesi gerçekleştiren vatandaşların başvuruları kabul edilecek. Ayrıca, yaşlılık ve ölüm sigortalarını 3 bin gün boyunca yaptıran kişilerinde erken emeklilik hakkından yararlanması düşünülüyor.

Askerlik yapmadan önce sigortaya prim ödemesi gerçekleştiren kişiler de en az 1 yıl önce emekli olabiliyor. Yıpranma payı bulunan meslek grubu çalışanları ise en şanslı grup olarak gösteriliyor. Zira, 12 aylık çalışma süreleri 15 ay olarak kabul ediliyor. Çalışan anneler içinse doğum hakkı sebebiyle her çocuk için 2 yıl kabul edilmek üzere emeklilik yaş indirimi yapılıyor. 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan kişiler diğer şartları da sağlamaları halinde erken emeklilik hakkından yararlanabilir. Erken emekli olmanız halinde maaşınızı yüzde 5 düşük rakamdan alabileceksiniz. Yaş haddini doldurduğunuzda ise indirim sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir