DÜN MECLİSTE TAŞERON TARTIŞMASI YAŞANDI. AYRINTILAR İSSORGULAMA.COM’DA!!!

 

Önceki Gün Bakan Müezzinoğlu basın toplantısında yaptığı “Şu anda taşerona kadro ile ilgili hükümetimizin çalışma takvimini belirlemedik”açıklaması TBMM gündemine taşındı.

     Türkiye Büyük Millet Meclisinde dün akşam saatlerinde yapılan oturumda CHP milletvekilleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu  arasında tartışmalar yaşandı.

 Bakan Miletvekillerinin ısrarlı soruları üzerine, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ayrıntıları paylaşalım:

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sözlü soru önergesine cevaben

Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklamada,

“ Sayın Gürer’in Sözlü Soru Önergesi ’ne cevabımız: 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılan personele yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Ömer Fethi Gürer (Niğde) – Sayın Bakana teşekkür ediyoruz ancak taşeron işçiler, mevsimlik işçiler, geçici işçilerle ilgili aylardır konuşulan hiçbir konunun hâlâ gerçekleşmediği ortada. Bunun yanında, 28 şeker fabrikasında malzemeli yemek hizmet alımı başlatılarak 700’e yakın işçi de sokağa atılmak üzere. Yani, bir yerde sorun çözülmediği gibi, kadro verilmediği durumda, bir de işçiler dışarı atılmakta.

Keza mevsimlik ve geçici çalışan işçilerden işsizlik ödeneği kesiliyor ama bunlar işten ayrıldıkları dönemde İşsizlik Fonu’ndan yararlanamıyorlar, böyle de bir garabet var.

Bunun yanında, sendikalarla ilgili sendikalaşmanın önünde engeller artırılmış durumda. Ayrıca, ILO standartlarında haklarını ve mücadelesini veren işçilerin grev hakkı engelleniyor. Dün Lüleburgaz’da KRİSTAL-İŞ Sendikasına üye işçilerin Şişecam’da yanlarındaydım, altmış gün ertelendi…

Meclis Başkanı – Sayın Bakan, bir açıklama yapacak mısınız?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu (Edirne) – Evet Sayın Başkan.

Meclis Başkanı – Buyurun.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu (Bursa) – Teşekkür ederim.

Sayın Gürer, tabii, gerek hizmet alımıyla, “taşeron” dediğimiz gruplarla ilgili çalışmalarımızı henüz tamamlamadık. Daha doğrusu, referandum dan sonra, halk oylaması nın bitmesiyle birlikte  başlayacağımız çalışmalara henüz daha başlamadık. İnşallah, önümüzdeki günlerde bu yönde çalışmalar başlar ve…

Ömer Fethi Gürer (Niğde) – Ama bir yıl geçti Sayın Bakan, üç ay demiştiniz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu (Bursa) – “Referandumdan sonra.” dedik.

Ömer Fethi Gürer (Niğde) – Bakın, siz, burada -ramazan günü söylüyorum- üç ay dediniz bir yıl geçti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu (Bursa) – Referandum ortamında bu tür konuların gündeme gelmesini doğru bulmuyoruz ve referandumdan sonra gündemimize alır -Hükûmet olarak bu konuda Sayın Başkanımızın da açıklamaları kamuoyunda var- önümüzdeki günlerde inşallah çalışmaları başlatırız.

Ömer Fethi Gürer (Niğde) – Grev ertelemeyle ilgili düşüncenizi de alalım yani.

Ömer Fethi Gürer (Niğde) – Soru kadar da cevap alabilmemiz lazım Sayın Başkan, adalet yok.

Ömer Fethi Gürer (Niğde) – Çok uzun sürdü Sayın Bakan ama çok uzun sürdü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu (Devamla) – Evet, haklısınız, inşallah kısalır.

şeklinde konuşma sona ermiştir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir