CV Hazırlarken Dikkat

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken maddeler şunlardır.

Özgeçmiş CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler ile Özgeçmiş CV teknikleri hakkında işinize yarayacağını düşündüğümüz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Başarılı bir kariyerin ilk adımı olarak görülen CV’ler, tecrübeleriniz, yetenekleriniz, aldığınız eğitim ve kişisel özelliklerinizi yansıtabileceğiniz bir vitrin görevi görmektedir. Bu vitrinin etkin kullanımı en az sahip olduğunuz özellikler kadar önem arz etmektedir. Özgeçmişlerin doğru hazırlanması, iş başvurusu yapan adayların,yöneticilerin gözünde diğerlerinden daha cazip gösterecek ve işe alım şansını arttıracaktır. İşte CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler;
1) Mezun olmadan CV’nizi hazırlayın. Mezun olmadan özgeçmişinizi hazırlamaya başlayın. Mezun olacağınız tarihi muhakkak belirtmelisiniz.
2) Deneyimler, yetenekler, bilgisayar vs. bilgileri uzun paragraflar yerine madde madde yazılmalı.

3) E-posta adresiniz ciddi durmalı. blackguard06@hotmail.com gibi resmiyetten uzak maillerden uzak durun. İsminizin ve soyisminizin bulunduğu mailleri tercih edin.

4) Sosyal medya profillerinize dikkat edin!  İş başvurusu yapan adaylar, artık işverenler tarafından sosyal medya hesaplarınız da takip ediliyor. Sosyal medyada yapacağınız paylaşımların yöneticiler tarafından takip edilebileceğini düşünerek dikkat etmelisiniz.
5) Özgeçmişinizde kullanacağınız fotoğrafın iş ilanlarına başvurabilecek ciddiyette olmasına özen göstermelisiniz.

6) Yazım ve imla kurallarına dikkat edin.

7) Kişisel becerilerinizi öne çıkartmayı unutmayın. Yeni mezunların en çok karşılaştığı problem ilanlarda tecrübe istenmesi ve özgeçmişlerde tecrübe kısmının eksik kalması. Üniversitede üstlenilen görevler, öğrenci kulüplerinde düzenlenen organizasyonlar, sosyal sorumluluk çalışmalarını özgeçmişine yazarak bu alanlardaki başarılarını hem ön yazındaızda hem de CV’nizde öne çıkartabilirsin.
Etkili CV Nasıl Hazırlanır hakkında başka bilgilere ulaşmak için buradan bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir