ARKADASLAR CV HAZIRLAMANIN EN KOLAY YOLU BURADA

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir çok şey vardır. Bunların başında öncelikle ilk yapacağımız iş CV’yi vereceğimiz firmayı ve istediğimiz pozisyonu yeterince tanıyıp araştırma yapmak gerekir. Bu araştırma safhası size firma hakkında yeterli düzeyde bilgi verecek ve gerçekten bu firmayı ve pozisyonu isteyip istemediğinize karar kılacaksınız. Araştırmanız bittiğinde hala bu firmada çalışmak istiyorsanız bu araştırma size mülakat zamanı çok yardımcı olacaktır.

1)Araştırma Ön Hazırlık

Mülakatta genellikle firmalar kendileriyle ilgili sorulara da yer verirler. Örneğin: Bizim firmamızı ilk nerede duydun. Firmamız Türkiye sektörüne ne zaman hangi ürünle girmiştir? gibi klasik ve basit sorular. Tabi siz bu araştırmayı yaptığınızdan dolayı hızlı ve doğru cevaplarla mülakata bir sıfır önde başlamış olacaksınız. Araştırma konusun ilk ve en önemli konulardan biridir. Özellikle dikkat etmelisiniz.

2) CV İletişim Bilgileri

Artık günümüz teknoloji çağı olduğundan tüm firmalar elamanlarını aracı kuruluşlar (iş ilan siteleri) ile bulmaktadırlar. İş arayanlar ve iş verenlerin buluştuğu bu sitelerde iş arayanlar CV‘lerini iş verenlerde aradıkları özellikleri ve pozisyonları paylaşırlar. İş arayanlar başvuru yaptıklarında iş verenler online olarak CV‘yi pek incelemezler. Onların baktığı daha çok iletişim bilgilerini alıp yüz yüze konuşmaktır. Bu yüzden CV’nizde ki iletişim bilgilerinizin doğru ve ulaşılabilir olduğundan emin olun. Email adresiniz garip isimler yerine sizin için özel olmalıdır. Örneğin; crazycocuk007@gmail.com yerine adsoyadilplakakodu@gmail.com sizin için daha doğru bir seçim olacaktır.

3) İstenilen Pozisyon

Başvurduğunuz firma birden fazla pozisyonda ilan verebilir. Sizin istediğiniz burada önem taşır. Firma size hangi pozisyon için başvurduğunuzu sorduğunda hangisi olursa diye bir cevap vermek sizin dez avantajınız olacaktır. O yüzden bu konuda kararlı olmalısınız. Ve istediğinizi iyi bilmelisiniz.

4) Az ve Öz Bilgiler

CV sizi hiç tanımayan karşı tarafa kısa ve öz olarak anlatıp tanıtmaya yarayan bir araçtır. O yüzden gereksiz bilgilerden kaçınmalısınız. Örneğin referanslarınızı yazarken evet birden fazla size referans olacak kişi olabilir ama başvurduğunuz pozisyona en yakın ve önemli olanları sık eleyip ince dokuyarak seçmelisiniz.

cv hazırlarken neleere dikkat edilmelidir.

5) Fotoğraf

Çoğu CV’leri incelediğimizde en göze çarpan ve ilk bakılan şey CV resminizdir. Tabi cv’ye eklenmişse. CV’nizde kesinlikle prezentabl bir resme ihtiyacınız vardır. Resmi bir fotoğraf sizin ne kadar ciddi olduğunuzu karşı tarafa gösterecektir. Fotoğraflı CV Örneklerimizi incelemelisiniz.

6) Yazı Tipi ve Sayfa Boyutu

Sayfayı yeterince iyi kullanmalısınız. Arial ya da Times New Roman yazı tipini kullanmalısınız. 12 Punto yazı büyüklüğü rahat okunması açısından idealdir. Word ya da PDF formatında hazırlayabilirsiniz. Hazır CV Örneklerini inceleyebilirsiniz.

7) Pozisyona Göre CV

Her pozisyona göre ayrı cv hazırlamalısınız. O pozisyona göre sizi daha ön plana çıkarak özelliklerinizi kullanın.


ARKADASLAR CV HAZIRLAMANIN EN KOLAY YOLU BURADA https://cvlogin.com/tr/?gclid=EAIaIQobChMIxbSdz7if4QIVi44YCh0_nAm5EAAYASAAEgLt1vD_BwE&fbclid=IwAR0lOrR9xe9-ou5-NPyb1_KD3YhO6ahQ-mFw-o1cyL20ouOb0nSWNXoa3l4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir